56262-2023 - ResultatSverige-Norrköping: Fastighetsskötsel
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drift och underhåll av Sjöfartsverkets byggnader inom förvaltningsområde Syd
Referensnummer: 22-01519
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98341130 Fastighetsskötsel
II.1.4.
Kort beskrivning
Sjöfartsverket upphandlar fastighetsteknisk drift och underhåll av byggnader i södra Sverige. Byggnaderna inom område Syd har en geografisk spridning från Oxelösund på östkusten till Varberg på västkusten inkluderat Gotland.
Upphandlingsföremål
Upphandlingen avser teknisk fastighetsdrift av Sjöfartsverkets byggnader i i område Syd.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45111220 Röjning av ris och buskar, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45453000 Reparation och renovering, 50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader, 77300000 Trädgårdstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen