562637-2020 - KonkurrensutsättningSverige-SOLNA: Social omsorg med inkvartering
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Gruppbostäderna Södra Långgatan och Jungfrudansen 19B i Solna
Referensnummer: ON2020:91
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85311000 Social omsorg med inkvartering
II.1.4.
Kort beskrivning
Anbudsområde 1: Uppstart och drift av gruppbostaden Södra Långgatan i Solna, sex lägenheter
Anbudsområde 2: Övertagande av drift av gruppbostaden Jungfrudansen 19B i Solna, fem lägenheter
Inledning
Verksamheten avser bostad med särskild service för vuxna i enlighet med lagen om stöd och service till vissa funktionshindrade (Kap 9 §: 9 LSS). Verksamheten ska bedrivas enligt de mål och riktlinjer som följer av lag om stöd och service till vissa funktionshindrade (LSS), socialtjänstlagen (SoL) samt andra vid varje tillfälle tillämpliga lagar. Verksamheten ska också bedrivas i enlighet med Socialstyrelsens föreskrifter och allmänna råd. Vidare ska verksamheten utgå från mål och anvisningar som omvårdnadsnämnden antagit och kvalitetsdeklaration (Bilaga 2).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85310000 Socialt arbete
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen