Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Maskinsopning och upptagning av halkbekämpningsmaterial
Referensnummer: 22198
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 34140000 Tyngre motorfordon
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser årlig upptagning av halkbekämpningsmaterial på hårdgjorda ytor samt borttransport av uppsamlat material.
Upphandlingen är indelad i 8 olika anbudsområden där anbud kan lämnas på ett eller flera områden. En leverantör antas per område.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 9 580 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
DELOMRÅDE 1 Umedalen, Grubbe, Västerslätt, Rödäng
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 34140000 Tyngre motorfordon, 34144400 Fordon för väghållning, 90600000 Rengöring, hygienisering och tillhörande tjänster i tätort och på landsbygden, 90610000 Gaturenhållning och gatsopning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingens takvolym för hela avtalsperioden är enligt nedan per område:
Område 1 750 000 kr
Område 2 1450 000 kr
Område 3 1400 000 kr
Område 4 3700 000 kr
Område 5 640 000 kr
Område 6 450 000 kr
Område 7 750 000 kr
Område 8 440 000 kr
DELOMRÅDE 2 Teg, Böleäng, Röbäck
Del nr: 2
DELOMRÅDE 3 Ersboda, Ersmark, Mariehem
Del nr: 3
DELOMRÅDE 6 Sävar
Del nr: 6
DELOMRÅDE 7 Holmsund/Obbola
Del nr: 7
DELOMRÅDE 8 Hörnefors
Del nr: 8