Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
Avsnitt I: Upphandlande myndighet
Namn och adresserOfficiellt namn: Landstingens Ömsesidiga Försäkringsbolag
Nationellt registreringsnummer: 516401-8557
Postadress: Box 17830
Ort: Stockholm
Nuts-kod: SE Sverige
2. Barn- och ungdomspsykiatri inklusive ECT
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Upphandlingens totala värde
Värde exkl. moms: 17 102 000,00 SEK
Benämning på upphandlingen
Psykiatri allmän inkl. ECT
Del nr: 1
Ytterligare CPV-kod(er)
85121200 Medicinska specialisttjänster, 66515000 Skadeförsäkringar, 66516000 Ansvarsförsäkringar
Plats för utförandeNuts-kod: SE Sverige
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling omfattar medicinska rådgivare inom följande områden:
TilldelningskriterierKvalitetskriterium - Namn: Utbildning / Viktning: 15
Kvalitetskriterium - Namn: Leveranskapacitet / Viktning: 25
Kvalitetskriterium - Namn: Erfarenhet / Viktning: 60
Pris - Viktning: 0
Information om optioner
Option: nej
Information om EU-medel
Kontraktet är knutet till projekt och/eller program som finansieras med EU-medel: nej
Kompletterande upplysningar
Barn- och ungdomspsykiatri inkl. ECT
Del nr: 2
Kvalitetskriterium - Namn: Erferenhet / Viktning: 60
Typ av förfarande
Öppet förfarande
Information om ramavtal eller dynamiskt inköpssystemUpphandlingen omfattar upprättandet av ett ramavtal
Information om avtalet om offentlig upphandling
Upphandlingen omfattas av avtalet om offentlig upphandling: ja
Administrativ information
Tidigare offentliggörande angående detta förfarandeMeddelandenummer i EUT: 2019/S 086-206559 Information om avslutande av det dynamiska inköpssystemet
Information om avslutande av anbudsinfordran i form av ett förhandsmeddelande
Avsnitt V: Kontraktstilldelning
Benämning på upphandlingen:
Ett kontrakt/delkontrakt tilldelas: ja
Datum för beslut om tilldelning av kontrakt
Information om anbudenAntal mottagna anbud: 12
Antal anbud som mottagits från små och medelstora företag: 12
Antal anbud som mottagits i elektronisk form: 12
Kontraktet har tilldelats en grupp av ekonomiska aktörer: nej
Uppdragstagarens namn och adressOfficiellt namn: AVEMED Aktiebolag
Nationellt registreringsnummer: 556747-1635
Postadress: Hässelviksvägen 25
Ort: Värmdö
Postnummer: 139 60
Land: Sverige
Telefon: +46 761079260
Uppdragstagaren är ett litet eller medelstort företag: ja
Upplysningar om kontraktets/delens värdeKontraktets/delens totala värde: 437 000,00 SEK
Information om underentreprenader
Uppdragstagarens namn och adressOfficiellt namn: Dr Beijer läkarpraktik AB
Nationellt registreringsnummer: 559153-5637
Postadress: Musslestigen 3
Ort: Fotö
Postnummer: 475 45
Telefon: +46 707403093
Upplysningar om kontraktets/delens värdeKontraktets/delens totala värde: 1 108 000,00 SEK
Uppdragstagarens namn och adressOfficiellt namn: Humilitas AB
Nationellt registreringsnummer: 556805-1139
Postadress: Rapsvägen 64
Ort: Lerberget
Postnummer: 263 54
Telefon: +46 738479133
Upplysningar om kontraktets/delens värdeKontraktets/delens totala värde: 661 000,00 SEK
Uppdragstagarens namn och adressOfficiellt namn: Iatros Aktiebolag
Nationellt registreringsnummer: 556665-5824
Postadress: Thorild Wulffsgatan 52
Ort: Göteborg
Postnummer: 413 19
Telefon: +46 70-2090253
Upplysningar om kontraktets/delens värdeKontraktets/delens totala värde: 1 109 000,00 SEK
Uppdragstagarens namn och adressOfficiellt namn: Mendoza & Khromov Consulting AB
Nationellt registreringsnummer: 559021-2139
Postadress: Skäcklingevägen 139
Ort: Tumba
Postnummer: 147 55
Telefon: +46 703060644
Upplysningar om kontraktets/delens värdeKontraktets/delens totala värde: 2 005 000,00 SEK
Antal anbud som mottagits från anbudsgivare från andra EU-länder: 12
Uppdragstagarens namn och adressOfficiellt namn: Otimator AB
Nationellt registreringsnummer: 556949-9238
Postadress: Kullevägen 21
Ort: Hälleviksstrand
Postnummer: 414 75
Telefon: +46 702-999098
Upplysningar om kontraktets/delens värdeKontraktets/delens totala värde: 3 450 000,00 SEK
Uppdragstagarens namn och adressOfficiellt namn: patience and passion AB
Nationellt registreringsnummer: 556708-1756
Postadress: Stensjöberg 21
Ort: Mölndal
Postnummer: 431 36
Telefon: +46 769451354
Uppdragstagarens namn och adressOfficiellt namn: Praktikertjänst Aktiebolag
Nationellt registreringsnummer: 556077-2419
Postadress: Adolf fredriks kyrkogata 9
Postnummer: 103 55
Telefon: +46 10-1283633
Upplysningar om kontraktets/delens värdeKontraktets/delens totala värde: 2 229 000,00 SEK
Uppdragstagarens namn och adressOfficiellt namn: Psycurum AB
Nationellt registreringsnummer: 556691-3421
Postadress: Tegnérgatan 5
Postnummer: 111 40
Telefon: +46 704844812
Uppdragstagarens namn och adressOfficiellt namn: Skandinavisk Sjukvårdskompetens AB
Nationellt registreringsnummer: 556995-4398
Postadress: Kaserngården 4
Ort: Falun
Postnummer: 791 40
Telefon: +46 23-6695155
Uppdragstagarens namn och adressOfficiellt namn: STALB AB
Nationellt registreringsnummer: 556816-4973
Postadress: Hugos Väg 2
Ort: Hammenhög
Postnummer: 276 50
Telefon: +46 702555735
Ett kontrakt/delkontrakt tilldelas: nej
Upplysningar om utebliven tilldelningKontraktet/delen har inte tilldelats
Inga anbud eller anbudsansökningar har tagits emot eller alla har avslagits
Avsnitt VI: Kompletterande upplysningar
Behörigt organ vid överprövningOfficiellt namn: Förvaltningsrätten i Stockholm och migrationsdomstol
Postnummer: 115 76
Telefon: +46 8-56168000
Fax: +46 8-56168001
Datum då meddelandet sänts