Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
Avsnitt I: Upphandlande myndighet
Namn och adresserOfficiellt namn: Landstingens Ömsesidiga Försäkringsbolag
Nationellt registreringsnummer: 516401-8557
Postadress: Box 17830
Ort: Stockholm
Nuts-kod: SE Sverige
2. Interkonventionell radiologi
5. Neuroradiologi barn
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Upphandlingens totala värde
Värde exkl. moms: 3 506 000,00 SEK
Benämning på upphandlingen
Allmän inklusive DT, MR, ultraljud
Del nr: 1
Ytterligare CPV-kod(er)
85121200 Medicinska specialisttjänster, 66516000 Ansvarsförsäkringar, 66515000 Skadeförsäkringar
Plats för utförandeNuts-kod: SE11 Stockholm
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling omfattar medicinska rådgivare inom:
TilldelningskriterierKvalitetskriterium - Namn: Utbildning / Viktning: 15
Kvalitetskriterium - Namn: Leveranskapacitet / Viktning: 25
Kvalitetskriterium - Namn: Erfarenhet / Viktning: 60
Pris - Viktning: 0
Information om optioner
Option: nej
Information om EU-medel
Kontraktet är knutet till projekt och/eller program som finansieras med EU-medel: nej
Kompletterande upplysningar
Interkonventionell radiologi
Del nr: 2
Mammografi
Del nr: 3
Neuroradiologi
Del nr: 4
Kvalitetskriterium - Namn: Leveranskapcitet / Viktning: 25
Neuroradiologi barn
Del nr: 5
Typ av förfarande
Öppet förfarande
Information om ramavtal eller dynamiskt inköpssystemUpphandlingen omfattar upprättandet av ett ramavtal
Information om avtalet om offentlig upphandling
Upphandlingen omfattas av avtalet om offentlig upphandling: ja
Administrativ information
Tidigare offentliggörande angående detta förfarandeMeddelandenummer i EUT: 2019/S 086-206556 Information om avslutande av det dynamiska inköpssystemet
Information om avslutande av anbudsinfordran i form av ett förhandsmeddelande
Avsnitt V: Kontraktstilldelning
Benämning på upphandlingen:
Ett kontrakt/delkontrakt tilldelas: ja
Datum för beslut om tilldelning av kontrakt
Information om anbudenAntal mottagna anbud: 5
Antal anbud som mottagits från små och medelstora företag: 5
Antal anbud som mottagits i elektronisk form: 5
Kontraktet har tilldelats en grupp av ekonomiska aktörer: nej
Uppdragstagarens namn och adressOfficiellt namn: A Mane Handelsbolag
Nationellt registreringsnummer: 969760-1210
Postadress: Majvägen 21
Ort: Bromma
Postnummer: 167 52
Land: Sverige
Telefon: +46 730784333
Uppdragstagaren är ett litet eller medelstort företag: ja
Upplysningar om kontraktets/delens värdeKontraktets/delens totala värde: 600 000,00 SEK
Information om underentreprenader
Uppdragstagarens namn och adressOfficiellt namn: ARADUR AB
Nationellt registreringsnummer: 559022-2484
Postadress: Noreensväg 27
Ort: Uppsala
Postnummer: 752 63
Telefon: +46 722223476
Upplysningar om kontraktets/delens värdeKontraktets/delens totala värde: 240 000,00 SEK
Uppdragstagarens namn och adressOfficiellt namn: Bäckman Radiologi AB
Nationellt registreringsnummer: 559033-7936
Postadress: Upplandsgatan 54 E
Postnummer: 113 28
Telefon: +46 707170401
Upplysningar om kontraktets/delens värdeKontraktets/delens totala värde: 840 000,00 SEK
Uppdragstagarens namn och adressOfficiellt namn: Eracon AB
Nationellt registreringsnummer: 556947-7853
Postadress: Blåhakevägen 42
Postnummer: 756 52
Telefon: +46 70-4133324
Upplysningar om kontraktets/delens värdeKontraktets/delens totala värde: 296 000,00 SEK
Antal anbud som mottagits från anbudsgivare från andra EU-länder: 5
Uppdragstagarens namn och adressOfficiellt namn: Otimator AB
Nationellt registreringsnummer: 556949-9238
Postadress: Kullevägen 21
Ort: Hälleviksstrand
Postnummer: 414 75
Telefon: +46 702-999098
Information om anbudenAntal mottagna anbud: 1
Antal anbud som mottagits från små och medelstora företag: 1
Antal anbud som mottagits i elektronisk form: 1
Upplysningar om kontraktets/delens värdeKontraktets/delens totala värde: 182 000,00 SEK
Uppdragstagarens namn och adressOfficiellt namn: Nordic Mammography
Nationellt registreringsnummer: 570428-2218
Postadress: Södra Parkvägen 27 A
Postnummer: 756 45
Telefon: +46 735875379
Upplysningar om kontraktets/delens värdeKontraktets/delens totala värde: 392 000,00 SEK
Upplysningar om kontraktets/delens värdeKontraktets/delens totala värde: 115 000,00 SEK
Ett kontrakt/delkontrakt tilldelas: nej
Upplysningar om utebliven tilldelningKontraktet/delen har inte tilldelats
Inga anbud eller anbudsansökningar har tagits emot eller alla har avslagits
Avsnitt VI: Kompletterande upplysningar
Behörigt organ vid överprövningOfficiellt namn: Förvaltningsrätten i Stockholm och migrationsdomstol
Postnummer: 115 76
Telefon: +46 8-56168000
Fax: +46 8-56168001
Datum då meddelandet sänts