562716-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Kontorsmateriel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kontorsmaterial, allmänt
Referensnummer: VF2022-00042
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30192000 Kontorsmateriel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av kontorsmaterial:
Upphandlingen
Upphandlingens ref och benämning är: VF2022-00042 Kontorsmaterial, allmänt
Upphandlingen avser ramavtal och omfattar Block/Böcker Pärmar SkrivbordsmaterialPlastfickor Mappar Pennor Etikett Kvitto Turnummerlappar Märkband/kassett/maskin Tejp och tillbehör USB CD Övrigt sort Första hjälpen Rengöringsmaterial Säsong Stämplar Almanackor
Upphandlingens värde för 12 månader uppskattas till:10 000 000 kr, dock kan inga volymer garanteras.
Varuförsörjningen beräknar takvolymen i kommande ramavtal till 60 000 000 SEK. Takvolymen värderas med en skälighetsbedömning av verksamhetens behov.
Avtalsperiod
Avtalets beräknade startdatum: 2024-02-01. Avtalsstarten kan förskjutas till följd av överprövning eller andra oförutsedda händelser.
För produktgrupp 69 Almanackor sker avtalsstart 2024-03-01.
Avtalets beräknade slutdatum: 2026-01-31
Avtalslängden är 24 mån med möjlighet till 2 st förlängningsoptioner à 12 månader.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
18452000 Säkerhetsnålar, 22810000 Register av papper eller kartong, 22816000 Block, 22850000 Pärmar och tillbehör till dessa, 30140000 Räknare och räknemaskiner, 30170000 Märkningsmaskiner, 30196000 Planeringssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling av kontorsmaterial allmänt:
block, pennor, pärmar, brevkorgar, etiketter, färgband, mappar, märkapparat och plastfickor, register, stämplar mm.
Upphandlingens referensnummer och benämning är: VF2022-00042 Kontorsmaterial, allmänt
Upphandlingen avser ramavtal och omfattar följande produktgrupper:50 Block/Böcker51 Pärmar52 Skrivbordsmaterial53 Plastfickor54 Mappar55 Pennor56 Etikett57 Kvitto58 Turnummerlappar59 Märkband/kassett/maskin60 Tejp och tillbehör61 USB62 CD63 Övrigt sortiment64 Första hjälpen sortiment65 Rengöringsmaterial66 Säsong67 Stämplar standard68 Stämplar egen text69 Almanackor
För produktgrupp 69 Almanackor sker avtalsstart 2024-03-01, avtalsslut i enlighet med detta avtal. Detta på grund av annat befintligt avtal.
Avtalslängden är 24 månader med möjlighet till 2 st förlängningsoptioner à 12 månader.