562731-2019 - ResultatSverige-Norrköping: Muddrings- och pumpningsarbeten
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulttjänster inom farledsprojekt/muddring
Referensnummer: 19-01449
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45252124 Muddrings- och pumpningsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Sjöfartsverket upphandlar ramavtal för konsulttjänster för projektering inom farledsprojekt/muddring.
Sjöfartsverket ansvarar för att genomföra farledsprojekt i allmänna farleder. Sjöfartsverket driver därför projekt i samarbete med hamnar, kommuner och andra myndigheter för att öka säkerheten och kapaciteten i farlederna och anpassa farlederna för att möta sjöfartens behov. Detta innebär oftast att bredda och fördjupa farlederna genom muddring och sprängning samt följande dumpning alternativt borttransport av massor.
Sjöfartsverket upphandlar konsultstöd i dessa farledsprojekt med fokus på projekteringsfasen, men har även behov av stöd under upphandling och utförandefasen.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71322000 Ingenjörstjänster avseende väg- och vattenbyggnation
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Sjöfartsverket ansvarar för att genomföra farledsprojekt i allmänna farleder för att öka säkerheten och kapaciteten i farlederna och anpassa farlederna för att möta sjöfartens behov. Detta innebär oftast att bredda och fördjupa farlederna genom muddring och sprängning samt följande dumpning alternativt borttransport av massor.
Upphandlingsföremål