562783-2023 - ÄndringSverige-Täby: Vägbeläggningsmaterial
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Beläggningsarbeten
Referensnummer: SBN 2023/131-05
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44113800 Vägbeläggningsmaterial
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet omfattar att efter avrop från beställaren utföra beläggningsarbeten med tillhörande markarbeten på hårdgjorda ytor t.ex. gator, gång- och cykelvägar, parkerings- och uppställningsplatser. Även väg- och ytmarkeringar ingår.
Entreprenadarbeten som kan komma att avropas från upprättat ramavtal inkluderar även utföra mark- och beläggningsarbeten på fastighets- och kommunalägd tomtmark. Arbeten kan avropas för exempelvis lekparker, skolgårdar, förskolor, p-ytor, parker etc.
Inför varje beläggningssäsong kommer Entreprenör att få uppgifter om aktuella större arbeten för året.
Ramavtal tecknas med en entreprenör.
Ramavtalets ekonomiska omfattning kommer att variera beroende på behov samt beslut om investeringar. Kommunens uppskattade behov för kommande ramavtalsperiod är ca 45 mnkr per år.