Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för byggadministrativa tjänster
Referensnummer: UH-2021-51
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Inom BR fastigheters pågår normalt flertal projekt parallellt. Projekten varierar i löptid från cirka fem (5) månader till cirka fem (5) år och i värde från cirka 500 000 kronor till 300 000 000 kronor. Beställaren har ett regelmässigt behov av att inom dessa projekt avropa byggadministrativa tjänster.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inom BR fastigheters pågår normalt flertal projekt parallellt. Projekten varierar i löptid från cirka fem (5) månader till cirka fem (5) år och i värde från cirka 500 000 kronor till 300 000 000 kronor. Beställaren har ett regelmässigt behov av att inom dessa projekt avropa byggadministrativa tjänster. De aktuella konsulttjänsterna utgör mindre delar av ovan beskrivna projekt.