562900-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Rörläggningsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rörentreprenad
Referensnummer: AUTO223-2386/18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45231110 Rörläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Ombyggnadsprojekt omfattar drygt 28 000 kvm BTA. Objektet kommer att vara tomställt under entreprenadtiden.
Ombyggnaden ska utföras med stor hänsyn till den byggnadens ursprungliga arkitektur, tekniska grundförutsättningar och kulturhistoriska värden.
Projektet är ett säkerhetsprojekt och all projektering etc. ska utföras på av SFV tillhandahållet platskontor intill etableringen.
Projektet innebär en total teknisk upprustning, ytskiktsrenovering och ändring av logistiken i byggnaden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45111000 Rivning och förberedande anläggningsarbeten, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45313100 Hissinstallationer, 45314000 Installation av telekommunikationsutrustning, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45343230 Installation av sprinklersystem, 45443000 Fasadarbeten, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen