Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hagastaden E-422 Arbetsgata och ledningar område C samt uppfyllnad västra parken
Referensnummer: E2018-04424
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45233100 Anläggning av huvudvägar och andra vägar
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenadens omfattning är arbetsgator och ledningsarbeten på tunnlarna i Hagastaden. Uppfyllnaden i denna entreprenad är om drygt 50 000 kubikmeter och innefattar såväl vanliga fyllnadsmassor som lättfyllnad.
Upphandlingsform
Upphandlingen genomförs som Öppet förfarande enligt lag (2016:1145) om offentlig upphandling.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45112000 Grävning och schaktning, 45231000 Bygg- och anläggningsarbeten för rör-, kommunikations- och kraftledningar, 45231100 Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, 45233120 Vägbygge, 45233140 Vägarbeten, 45233220 Ytbehandling av vägar, 45262300 Betongarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen