Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Yrkes- och studieförberedande moduler 2019, 6 orter
Referensnummer: Af-2019/0050 7464
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 80000000 Undervisning och utbildning
II.1.4.
Kort beskrivning
Arbetsförmedlingen inbjuder till att lämna anbud i upphandling av Yrkes- och studieförberedande moduler 2019, 6 orter med diarienummer Af-2019/0050 7464.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
Insatsen syftar till att ge individuella, kompletterande studie- och yrkesvägledande insatser för att ge deltagaren förutsättningar för fortsatta studier eller anställning. Det kan exempelvis ske genom att utifrån deltagarens mål få studie- och yrkesvägledning och yrkespraktik.
Den övergripande målsättningen med Yrkes- och studieförberedande moduler är att deltagaren efter genomförd insats har fått en klar inriktning mot framtida studier och yrke. Med en klar inriktning avses här två (2) konkreta och realistiska studie- och yrkesval.