Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mark-och fiberarbeten Bredband
Referensnummer: UH-2018-134
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45314320 Installation av datakablar
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtals upphandling omfattande två (2) delområden. Delområde 1 omfattar mark-och anläggningsarbeten som erfordras för att kunna hantera bredbandsnätet samt projekt för bredbandsfiber. Delområde 2 omfattar fibersvetsning och fiberblåsning.
Omfattningen redovisas i sin helhet i upphandlingsdokumenten.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Mark och anläggning
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45314320 Installation av datakablar, 45314310 Kabelläggning, 32561000 Fiberoptiska kopplingar, 45232332 Arbeten som rör telekommunikationer, 45000000 Anläggningsarbete
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Fibersvets och fiberblåsning
Del nr: 2