56309-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Tumba: Teknisk besiktning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Besiktningsorganisation - utflyttningsbesiktningar
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71631000 Teknisk besiktning
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling omfattar Besiktningsorganisation för besiktning i samband med utflyttning av hyresgäst.
Avtalet syftar till att med hjälp av besiktningar få en överblick av lägenheternas skick och utreda förekomsten av slitage och möjliga skador i samband med avflytt av hyresgäster. Andra syften är fotografier och information om bostaden för uthyrningen samt att avflyttande hyresgäst ska få information om onormalt slitage och skador som medför kostnader för hyresgäst om denne ej åtgärdar
innan utflytt.
Idag sker avflyttningsbesiktningar i egen regi och ingår i en större process som omfattar allt ifrån att hyresgästen säger upp hyreskontraktet till att nästa hyresgäst flyttar in i lägenheten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 10 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen