563156-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Stödtjänster till vagnparker
Koncessionsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/23/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Elladdningsinfrastruktur
Referensnummer: 202126
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50111110 Stödtjänster till vagnparker
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtalet omfattar laddplatser för fordon på Mimers fastigheter. I Leverantörens åtagande ingår att installera, driva och underhålla samt tillhandahålla betalningslösning för nyttjare av laddplatserna.
Mimer ersätter Leverantören direkt för installation av laddplatsernas Passiva utrustning och Mimer kommer efter installationen äga den Passiva utrustningen.
Avtalet är en tjänstekoncession och Leverantören har all verksamhetsrisk med avseende på hur tjänsten nyttjas för laddning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Koncessionen är uppdelad i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen