563164-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Hantering av slam – Insamling av slam- och filtermaterial samt transport av reningsverksslam m.m.
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelInsamling av slam- och filtermaterial samt transport av reningsverksslam m.m.
BeskrivningLeverantören omfattas av avfallsfraktioner från avloppsanläggningar, minireningsverk, fettavskiljare, fosforfällor och toalettvagnar som ingår i kommunens ansvar enligt 15 kap. 20 § 2 miljöbalken och som är dimensionerade för högst 25 personekvivalenter och där anläggningarna endast används för hushållsspillvatten eller spillvatten som till sin art och sammansättning liknar hushållsspillvatten.
Intern identifierareTI 2024-1111
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 90513900 Hantering av slam
Ytterligare klassificering (cpv): 90400000 Avloppshantering, 90500000 Avfallstjänster, 90513600 Avlägsnande av slam, 90513700 Transport av slam
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000
TitelGenerell del