563204-2022 - ResultatSverige-Ängelholm: Bränslen
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drivmedel Stationstankning
Referensnummer: KS 2017/468
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
09100000 Bränslen
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ramavtal för stationstankning av drivmedel åt  kommunens fordon inom Ängelholms tätort samt inom följande orter i Ängelholms kommun: Munka Ljungby, Hjärnarp, Vejbystrand och Strövelstorp.
Upphandlingen omfattar.Stationstankning inom Ängelholms tätort, maximalt 3,0 km˟ från Stadshuset, av:Bensin 95 oktanDiesel MK 1Etanol E85HVO 100% (Ska kunna tankas av tunga fordon, arbetsmaskiner och personbilar).Biogas 100%
˟ Avståndet kontrolleras genom Eniros tjänst Vägbeskrivning, kortaste väg.
Under avtalstiden ska bulkleverans av HVO 100% samt leverans av alkylatbensin, motoroljor, hydrauloljor och smörjfett kunna göras till av kommunen anvisad plats inom Ängelholms kommun.
Avtalstiden är 2 år, beräknad 2018-07-01 till 2020-06-30, med möjlighet till förlängning på maximalt 2 år.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
09120000 Gasformiga bränslen, 09130000 Petroleum och destillat, 09132000 Bensin, 09134200 Dieselbränsle
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling av stationstankning av bensin, diesel, E85, HVO 100% och biogas 100%, samt bulkleverans av HVO 100% och leverans av alkylatbensin och smörjmedel.
Information om upphandlingen
I det fall vinnande anbudsgivare inte kan erbjuda stationstankning i ytterorterna i Ängelholms kommun, Munka Ljungby, Hjärnarp, Vejbystrand och Strövelstorp, förbehåller sig kommunen rätten att införskaffa drivmedel på den eller de stationer och av de företag som finns representerade på respektive ort.
Under avtalstiden ska bulkleverans av HVO 100% till av kommunen anvisad plats på Industrigatan 10 i Ängelholm.
Under avtalstiden ska leverans av alkylatbensin, motoroljor, hydrauloljor och smörjfett kunna göras till av kommunen anvisad plats inom Ängelholms kommun. För närvarande  Industrigatan 10 i Ängelholm.
Vid en eventuell överprövning och vid händelser som kommunen inte rimligen kunnat förutse kan startdatum för avtalet förskjutas. Den totala avtalslängden kommer att vara densamma som angivits ovan.
Omfattning
Upphandlingens syfte är att tillgodose kommunens behov av drivmedel för personbilar, tunga fordon och arbetsmaskiner.
Volymer under 2017:Bensin 95 oktan          55 000 literDiesel                            65 000 literEtanol E 85                     6 500 literHVO 100%                    55 000 literBiogas 100%                  3 500 Nm³Alkylatbensin                 1 600 liter
I upphandlingen ingår också leverans av HVO 100% på bulk, alkylatbensin på fat samt motoroljor, hydrauloljor och smörjfett i leverantörens standardförpackningar.Motoroljor, hydrauloljor och smörjfett uppskattas levereras i relativt små mängder.
Avtalet innehåller inte några utfästelser om att avropa en viss volym under avtalsperioden.Avrop från detta avtal görs utifrån kommunens behov. Leverantören förbinder sig att leverera det verkliga behovet.Ängelholms kommun arbetar mot att bli en fossilbränslefri kommun. Detta innebär att en minskning av bensin 95 kommer att ske under avtalsperioden, men vi vet inte i vilken takt och omfattning.Det kommer att ske en övergång från vanlig diesel till HVO 100% under avtalsperioden men vi vet inte heller här hur omfattande den blir. I prisbilagan har en förskjutning gjorts till en ökad volym HVO 100%.Förmodligen kommer en del av bensinvolymen att ersättas med HVO 100% och en del kommer att ersättas med el.