563299-2019 - Frivillig förhandsinsynSverige-KALMAR: Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2009/81/EG
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Frivillig förhandsinsyn, Fältdatorer och GNSS-mottagare
Referensnummer: 2019-58
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.1.4.
Kort beskrivning
Detta meddelande gäller inköp av 7 Trimble TSC7 inklusive radiomoduler, stångfästen och laddare.
Dessa fältdatorer måste kunna kommunicera med våra befintliga totalstationer av märket Trimble (S6 och S7) samt med våra GNSS-mottagare av märket Trimble (R6, R8 och R10) på ett sådant sätt att mätmetodiken RUFRIS/"integrerad mätning" kan tillämpas.
Kommunen avser att köpa produkterna av Trimtec AB då dessa är enda återförsäljare i Sverige.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30213100 Bärbara datorer, 38300000 Mätutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen