563356-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Programvara och informationssystem – Verksamhetssystem för Avfall
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelVerksamhetssystem för Avfall
BeskrivningUpphandlingen avser ett molnbaserat verksamhetssystem för kommunens avfallshantering, inklusive fordonsapplikation. Systemet ska stödja hantering av kundregister, abonnemang, ordrar, reklamationer, körlistor, tjänster samt tillhörande ekonomi. I uppdraget ingår även införande, migrering, drift, underhåll och support.
Intern identifierareKSTFU/2026:158
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem
Ytterligare klassificering (cpv): 48330000 Programvara för schemaläggning och produktivitet, 48333000 Programvara för kontakthantering
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareVerksamhetssystem för Avfall