563402-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Fastighetsskötsel
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drift- och underhållsentreprenad värdsvarvet Birka Hovgården
Referensnummer: 23/74
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98341130 Fastighetsskötsel
II.1.4.
Kort beskrivning
Detta entreprenadkontrakt omfattar Drift och Underhållsarbete på fastigheter inom värdsvarvet Birka och Hovgården.
I Mälaren ligger Birka på ön Björkö och Hovgården, där kungen under vikingatiden bodde, ligger på Adelsö .
Området är med på Unescos världsarvslista och är ett av Riksantikvarieämbetets högst uppsatta och fyndrika arkeologiska utgrävningsområden.
Visning av objekt sker den 27 september kl.12.30-14.30
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader, 71630000 Teknisk besiktning och provning, 77300000 Trädgårdstjänster, 90900000 Städning och renhållning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen