See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Vuxenutbildningar
Beskrivning: Länsupphandling Ramavtal för extern vuxenutbildning som komplement till Vuxenutbildningen i Härnösand, Kramfors, Sollefteå och Örnsköldsviks kommun. Avtalet omfattar kurser/kurspaket där utbildningen sker på distans och/eller med klassundervisning inom grundläggande och gymnasial nivå. Kursutbud/vilka områden som ingår: - Grundläggande vuxenutbildning ska erbjudas både i klassrum och på distans - Kurser från de studieförberedande programmen - Skolverkets nationella yrkespaket som går att genomföra på distans - Skolverkets nationella yrkespaket som kräver platsbunden undervisning - Regionala yrkespaket - distans och/eller klassrumsundervisning Leverantör kan ha avtal för ett eller flera av dessa områden. Den totala upphandlade volymen styrs av efterfrågan och av tilldelade medel (kommunala budgeten och att statliga bidrag blir beviljade).
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 80000000 Undervisning och utbildning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: A. Grundläggande vuxenutbildning
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:88223:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 80400000 Vuxen- och annan undervisning
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: B1. Gymnasial vuxenutbildning: Kurser från de studieförberedande programmen
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:88223:Lot:2
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: B2. Nationella yrkespaket (leverantör specificerar vilka som erbjuds)
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:88223:Lot:3
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: B3. Persontransport - busschafför (utbildningsort Örnsköldsvik)
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:88223:Lot:4
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: B4. Anläggningsförare (utbildningsort Örnsköldsvik)
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:88223:Lot:5
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: B5. El- och energiutbildningarutbildningar
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:88223:Lot:6
Del (anbudsområde): LOT-0007
Titel: B6. Plåtslagare (utbildningsort Örnsköldsvik)
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:88223:Lot:7
Del (anbudsområde): LOT-0008
Titel: C.1 Regionala yrkespaket: Lantbruk (utbildningsort Kramfors)
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:88223:Lot:8
Del (anbudsområde): LOT-0009
Titel: C2. Regionala yrkespaket: Trädgård (Utbildningsort Kramfors)
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:88223:Lot:9
Del (anbudsområde): LOT-0010
Titel: C3 Regionala yrkespaket: Hovslagare (Utbildningsort Kramfors)
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:88223:Lot:10
Del (anbudsområde): LOT-0011
Titel: C4. Floristaspirant (utbildningsort Kramfors)
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:88223:Lot:11
Del (anbudsområde): LOT-0012
Titel: C5. Lager och logistik (utbildningsort Örnsköldsvik)
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:88223:Lot:12
Del (anbudsområde): LOT-0013
Titel: C6 Industriteknik - underhåll (utbildningsort Örnsköldsvik)
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:88223:Lot:13