563617-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Lidingö: Programvara för licenshantering
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Plattform för digitala läromedel
Referensnummer: 2023-159
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48218000 Programvara för licenshantering
II.1.4.
Kort beskrivning
Lidingö stad, stadsledningskontoret, har fått i uppdrag att upphandla ramavtal avseende en digital plattform för hantering samt inköp av digitala läromedel till Lidingö stad (staden).
Lidingö stad har idag elva (11) kommunala grundskolor samt en (1) gymnasieskola och cirka 5800 elever. Avtalet omfattar samtliga skolor.
Avtalet omfattar inte tryckta läromedel.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 7 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48218000 Programvara för licenshantering, 48931000 Programvara för utbildning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Syftet med upphandlingen är att tillgodose stadens behov av en digital plattform för hantering samt inköp av digitala läromedel genom tydlig information, enkla beställnings- och betalningsrutiner samt till prisvärd kvalitet.
Målet är att få ett ramavtal med en leverantör som använder väl utvecklade rutiner och erbjuder konkurrensmässiga priser även för sådana tjänster som inte har prissatts i anbudet.
Inköpsvolymen uppskattas till 5 500 000 SEK och kommer inte överstiga 7 000 000 SEK exklusive moms (takvolym) för hela avtalstiden.
Detta är endast en uppskattning och staden utlovar ingen garanterad volym. Avrop kommer att ske efter behov.