563693-2022 - ResultatSverige-Västerås: Larmsystem
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Personliga GPS och trygghetslarm
Referensnummer: IN-IN21-0277
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
35121700 Larmsystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Aktuell upphandling
Denna upphandling avser ramavtal på personliga GPS och trygghetslarm i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten. Upphandlingens syfte är att tillgodose regionernas behov av efterfrågade varor under avtalsperioden. Målsättning är att köpa in varor med god kvalitet på ett optimalt och kostnadseffektivt sätt.
Upphandlingen omfattar:
Personliga GPS och trygghetslarm, inkl leverans,
tillbehör och reservdelar,
dokumentation,
generell och specifik utbildning för hjälpmedelsverksamhetens personal
support
service under garantitiden
Takvärde
Takvärde i ramavtalet är 14 MSEK exkl. moms. Om ramavtalets värde överstiger angivet belopp upphör ramavtalet att gälla utan ytterligare bekräftelse från någondera part. Regionen och leverantören delar ett ömsesidigt ansvar att underrätta motparten om takvärdet uppnås.
Takvärdet ska inte ses som en garanterad volym utan fastställer endast en övre gräns för ramavtalet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
35120000 Bevaknings- och säkerhetssystem, 35121000 Säkerhetsmateriel, 38112100 Navigations- och positionsbestämningssystem (GPS eller liknande)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen