563704-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Grus, sand, krossad sten och ballast – Sand- grus och bergmaterial
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelSand- grus och bergmaterial
BeskrivningUpphandlingen omfattar Värnamo kommuns behov av grus, sand och bergmaterial under avtalstiden. Upphandlingen är indelad i zoner (1 - 4). Anbud kan lämnas i en zon eller i samtliga fyra (4) zoner. Se bilaga 2. Zonindelning. Anbudsgivare kan vinna en zon eller fler. Mängd: Upphandlingens maximala värde (takvolym): SEK 41,4 mkr Upphandlingens beräknade värde: SEK 36 mkr Zon 1. Beräknat värde 18 mkr, takvolym 20,7 mkr Zon 2. Beräknat värde 6,0 mkr, takvolym 6,9 mkr Zon 3. Beräknat värde 6,0 mkr, takvolym 6,9 mkr Zon 4. Beräknat värde 6,0 mkr, takvolym 6,9 mkr Värnamo kommun , garanterar dock ingen specifik volym. Det framgår när man lämnar anbudet i e-Avrop att man som anbudsgivare kan välja att bocka för/ur ESPD-formuläret. Det är en valmöjlighet och inte ett krav att bifoga ESPD
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 14210000 Grus, sand, krossad sten och ballast
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelZon 1, Värnamo
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:91840:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 14200000 Sand och lera, 14211000 Sand, 14211100 Natursand, 14212110 Grus, 14212210 Blandning av grus och sand, 14212200 Stenmaterial, 14212300 Bokad och krossad sten, 14212310 Ballast
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelZon 2, Bredaryd/ Forsheda
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:91840:Lot:2
Del (anbudsområde)LOT-0003
TitelZon 3, Bor
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:91840:Lot:3
Del (anbudsområde)LOT-0004
TitelZon 4, Rydaholm/ Horda
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:91840:Lot:4