Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Beläggningsarbeten och anläggningsarbeten i Ludvika kommun
Referensnummer: GNU 2021/117
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45233220 Ytbehandling av vägar
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtalet omfattar arbeten som inte upphandlas i särskilda entreprenader i form av, fräsning, vägmarkering och asfaltsbeläggningar för underhåll och nybyggnation samt övriga arbeten i anslutning till dessa.
I avtalet ingår att omhänderta och återanvända all uppbruten och fräst asfalt. Asfalt som rivs i entreprenaden ombesörjer entreprenören själv all hantering med.
Entreprenaden är ett ramavtal.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 85 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45233220 Ytbehandling av vägar, 45233222 Vägbeläggningsarbeten, 45233223 Nybeläggning av körbana, 45233228 Ytbeläggningsarbete
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Entreprenaden är ett ramavtal