563754-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Trädgårdsväxter och plantskoleprodukter – Ramavtal Växter för utemiljö
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelRamavtal Växter för utemiljö
BeskrivningUpphandlingen omfattar ramavtal avseende inköp av träd, barrväxter, häckplantor, buskar, klätterväxter, rosor, perenner, ormbunkar och gräs och säsongsflor (vår-, sommar- och höstblommor) med mera samt tillbehör såsom jord, gödsel, uppspänningsband, stolpar, vattenpåsar etc. Ramavtalet är uppdelat i två (2) delar, se nedan. Varje del kommer att utvärderas separat. Del 1 Plantskoleväxter Del 2 Säsongsflor (vår-, sommar- och höstblommor)
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 03120000 Trädgårdsväxter och plantskoleprodukter
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelPlantskoleväxter
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:130370:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 03100000 Jordbruks- och trädgårdsprodukter, 03450000 Plantskoleprodukter, 03451000 Växter, 03451100 Fröplantor, 03451300 Buskar, 03452000 Träd, 03121000 Trädgårdsväxter, 03110000 Grödor, trädgårdshandels- och trädgårdsprodukter
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelSäsongsflor
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:130370:Lot:2