Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://upphandling.polisen.se/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av motviktstruckar, ramavtal
Referensnummer: A296.749/2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 42415100 Lyfttruckar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ett ramavtal per ramavtalsområde som ska tillgodose Polismyndighetens behov nationellt.
Ramavtalet omfattar leverans av fabriksnya motviktstruckar, enligt kravspecifikation, samt option på förebyggande underhåll och service, till Polismyndigheten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 8 600 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 42415100 Lyfttruckar, 42415110 Gaffeltruckar, 42415200 Truckar, 42415210 Truckar med hanteringsutrustning, 42419200 Delar till truckar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kontraktets, ramavtalets eller det dynamiska inköpssystemets löptid Start: 05/02/2021Slut: 03/02/2023
Detta kontrakt kan förlängas: ja
Beskrivning av förlängning:
Avtalet gäller i tjugofyra (24) månader från dagen för undertecknande. Polismyndigheten äger därtill rätt att förlänga avtalet med tolv (12) månader åt gången vid två (2) tillfällen.