56382-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Byggnadsanläggning
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Margretelund
Referensnummer: UH-2022-11
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45210000 Byggnadsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingsobjektet omfattar i huvudsak nybyggnad av tre byggnader samt tillhörande markarbete på utförandeentreprenad (AB04). I entreprenaden ingår även en solcellsanläggning och hissanläggning på totalentreprenad (ABT06). De tre byggnaderna utgörs av:
Standardavdelning för låst verksamhet med 16 behandlingsplatser med tillhörande personalutrymmen (2100 m2)Skolbyggnad (250 m2)Gymnastikbyggnad (1200 m2)
Byggnaderna ska minst uppnå kraven som ställs för Miljöbyggnad brons.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 100 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen