563853-2024 - Resultat
Sverige – Korrekturläsning – Språkgranskning
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelSpråkgranskning
BeskrivningUpphandling av språkgranskning till Örebro universitet. Upphandlingen omfattar språkgranskning av formella texter, informationsmaterial och vetenskapliga texter inom flera områden och på flera språk.
Intern identifierare2.3.1 - 03748/2024
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 79821100 Korrekturläsning
Ytterligare klassificering (cpv): 79530000 Översättartjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelGenerell del
BeskrivningUpphandling av språkgranskning till Örebro universitet. Språkgranskning av texter inom någon/några av nedanstående grupper: • vetenskapliga texter så som publikationer, rapporter och avhandlingar (utgör ca 85% av behovet) • juridiska dokument så som avtal, riktlinjer, protokoll och beslut (utgör ca 10% av behovet) • texter av mer allmän karaktär så som informationsmaterial och texter för publicering på hemsidor (utgör ca 5% av behovet). Främst omfattar avtalet språkgranskning av engelska texter, men även andra språk kan förekomma.
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelSpråkgranskning engelska
Del (anbudsområde)LOT-0003
TitelSpråkgranskning svenska
Del (anbudsområde)LOT-0004
TitelSpråkgranskning övriga språk