Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
High-Resolution System for Behavior and Metabolism Phenotyping
Referensnummer: SU 465-0096-18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 38970000 Forskningssimulatorer, testsimulatorer och simulatorer för vetenskapligt bruk
II.1.4.
Kort beskrivning
Stockholm University is planning to acquire a 16-cage high-resolution system for mouse phenotyping in order to simultaneously perform indirect calorimetry and measure food and water intake, body weight and animal activity measurements at physiological and pathological states both in 4 and 30 Celsius environments.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas), 38418000 Kalorimetrar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen