563994-2022 - ÄndringSverige-Sunne: Jordbruksmaskiner
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skördare till Södra Viken
Referensnummer: UPH/2022:4
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
16000000 Jordbruksmaskiner
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser skördare för att bedriva utbildning på naturbruksprogrammet inriktning skog. Sunne Gymnasieskola Södra Viken avser leasa skördare med start hösten 2023 (ca 9 månader/läsår) till skolans elever för undervisning. Vid läsårets slut återlämnas skördare och vid nästa läsårs början påbörjas ny leasingperiod med ny skördare. Avtalet sträcker sig över 3 läsår (=ca 27 månader), med möjlighet att förlänga ytterligare ett läsår. Uppskattad driftstid ca 550-700 timmar/skördare och läsår.