See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal markanläggningsarbeten
Beskrivning: Denna upphandling avser ramavtal för markanläggningsarbeten i beställarens fastighetsbestånd. Uppdrag kommer att avropas vid behov och någon viss volym kan inte garanteras. Ramavtal kommer att tecknas för en tid om ett år från kontraktsskrivning med option på årsvisa förlängningar i ytterligare tre år. Maximal ramavtalslängd är därmed fyra år. Ramavtal kommer om möjligt att tecknas med fem leverantörer. Beställaren har för avsikt att avropa arbeten för cirka 25 Mkr/år. Beräknade volymer anger dock inte någon utfästelse eller bedömd kontraktsvolym. Uppskattad volym för ramavtalet med samtliga förlängningar är 100 Mkr. Takvolym för ramavtalet är 125 Mkr. Detaljerad omfattning återfinns i handlingar under AFB.32
Intern identifierare: FB 2024/469
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45236000 Markanläggning
Ytterligare klassificering (cpv): 45232451 Dränerings- och markanläggningar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Ramavtal markanläggningsarbeten