564162-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Systemtjänster och tekniska konsulttjänster – Säkerhetsmonitorering och realtidsövervakning av IT- och OT-system
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelSäkerhetsmonitorering och realtidsövervakning av IT- och OT-system
BeskrivningMed denna upphandling önskar MSB/CERT-SE att teckna avtal med leverantörer som har förmågan att leverera Säkerhetsmonitorerings- och realtidsövervakningstjänster som MSB kan erbjuda organisationer som faller under NIS2-direktivet och begär stöd av MSB/CERT-SE.
Intern identifierare25/202
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 48200000 Programvara för nätverk, Internet och intranät, 48219000 Diverse programvara för nätverk
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelGenerell del
BeskrivningMed denna upphandling önskar MSB/CERT-SE att teckna ramavtal med leverantörer som har förmågan att leverera Säkerhetsmonitorerings- och realtidsövervakningstjänster som MSB kan erbjuda organisationer som faller under NIS2-direktivet och begär stöd av MSB/CERT-SE.
Intern identifierare1757904-0
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Ytterligare klassificering (cpv): 48200000 Programvara för nätverk, Internet och intranät
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelPaket 1a
BeskrivningSMÅ, Säkerhetsmonitorering IT (Säkerhetsövervakning av EDR)
Intern identifierare1765546-1
Ytterligare klassificering (cpv): 48219000 Diverse programvara för nätverk
Del (anbudsområde)LOT-0003
TitelPaket 1b
BeskrivningSTORA, Säkerhetsmonitorering IT (Säkerhetsövervakning av EDR)
Intern identifierare1770555-2
Del (anbudsområde)LOT-0004
TitelPaket 2
BeskrivningSäkerhetsmonitorering OT (Operational Technology)
Intern identifierare1770550-3
Del (anbudsområde)LOT-0005
TitelPaket 3
BeskrivningSäkerhetsmonitorering Extern nätverksövervakning
Intern identifierare1765543-4