564188-2022 - Frivillig förhandsinsynSverige-Örebro: Analysapparatur
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kromatografisystem
Referensnummer: MT 2017-0147-27A
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38432000 Analysapparatur
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen görs för cyklotronverksamheten på Universitetssjukhuset i Örebro för kromatografiutrustning med tillhörande mjukvara (se bilaga 1) för kvalitetsanalyser av radioaktiva läkemedel. Systemen som skall upphandlas kommer att användas för dagliga kvalitetsanalyser av radioaktivt läkemedel, främst [18F]-FDG, med höga krav på god tillverkningssed (GMP).
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas), 38432200 Kromatografer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen