564190-2018 - ResultatSverige-Kristianstad: Medicinsk utrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ultraljudsutrustningar för hjärtdiagnostik, Kristianstad
Referensnummer: 1801516
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser nyanskaffning av två (2) stycken ultraljudsutrustningar för hjärtdiagnostik.
Utrustningarna ska placeras vid Avdelningen för Klinisk Fysiologi respektive Barnkliniken vid Centralsjukhuset, CSK, i Kristianstad. Utrustningarna ska vara speciellt anpassade för
Hjärtdiagnostik - en av utrustningarna är avsedd att användas för vuxna samt större barn medan en av utrustningarna ska användas till (mindre) barn.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33112100 Ekokardiograf, 33112200 Ultraljudsapparat
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen av två (2) ultraljudsutrustningar för placering vid CSK, Kristianstad genomförs som ett öppet förfarande med avropsmöjlighet för ytterligare utrustning.