564196-2019 - ResultatSverige-ALVESTA: Grus, sand, krossad sten och ballast
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Grus och lastbilstransporter
Referensnummer: 19/17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
14210000 Grus, sand, krossad sten och ballast
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal gällande grus. Följande uppdrag efterfrågas:
— Leverans av material till anvisad plats
— Hämtning av material vid av leverantör anvisad plats
— Lastbils och traktortransporter
Allmän orientering
Upphandlingen avser ramavtal gällande grus och lastbilstransporter.
Upphandlingen omfattar verksamheter inom Alvesta kommun samt de kommunala bolagen.
Alvesta kommuns kommunkoncern köper grus och lastbilstransporter för cirka 2 mkr per år. Några garantier på kvantiteter kan ej lämnas.
Målsättningen är att teckna avtal med en leverantör.
Option
Ramavtalet bör även kunna utnyttjas av enskilda vägföreningar.
Upphandlingsförfarande
Denna upphandling genomförs med tillämpning av upphandlingsformen öppen upphandling enligt lagen (2016:1145) om offentlig upphandling.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
14212100 Bokad sten och grus, 14212110 Grus, 60100000 Vägtransporter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
— Lastbilstransporter
Följande uppdrag efterfrågas:
— Leverans av material till anvisad plats - Hämtning av material vid av leverantör anvisad plats - Lastbils- och traktortransporterLeveranser kan ske inom hela kommunen.
Avtalstid
Avtalet är planerat att gälla fr. o. m. 2019-06-09 t. o. m. 2021-05-31 med rätt till förlängning i två år, ett år i taget.
Upphandlande part
Upphandlingen genomförs av Alvesta kommun på uppdrag av Samhällsbyggnadsförvaltningen samt kommunens bolag.