564228-2023 - ÄndringSverige-Karlstad: Livsmedel, drycker, tobak o d
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nutritionsprodukter
Referensnummer: KS-UH/2021:51
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser inköp av nutritionsprodukter (se definition i stycket nedan), förbrukningsmaterial för enteral nutrition, lagerhållning, packning samt distribution.
Nutritionsprodukter omfattar näringsdrycker, modersmjölksersättningar, sondnäringar, berikningsprodukter, förtjockningsmedel, produkter för medfödda metabola sjukdomstillstånd, glutenfria och proteinreducerade torrvaror eller andra för Upphandlande myndigheter godkända speciallivsmedel.
Leverantören ska tillhandahålla en webbaserad beställningsportal.
Leverantören ska också tillhandahålla en webbaserad förskrivningsportal för individuella förskrivningar samt distribution till hemadresser eller annan av förskrivaren angiven adress för patienter inom öppenvården (patienter i ordinärt boende).