564229-2019 - ÄndringSverige-Vänersborg: Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
XEN implantat för glaucomkirurgi
Referensnummer: RS 2019-07705
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
191126 Annonsering är inte längre aktuellt för XEN-implantat.
Implantat för kirurgisk behandling av Glaucom (grön starr) hos patienter där behandlingsresultat uteblivit med medicinsk intervention.
XEN: är ett gelimplantat som skapar en ny utflödesväg från främre kammaren vid öppenvinkelglaukom
— kammarvätskan dränerassubkonjunktivalt. XEN-implantat är ett 6mm långt biokompatibelt, vävnadsvänligt implantat som sänker det intraokulära trycket.