564235-2019 - ÄndringSverige-Aneby: Diverse livsmedel
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kolonialvaror, fryst, matfett och mejeri
Referensnummer: KS 2018-610
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15800000 Diverse livsmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Aneby kommun upphandlar ramavtal avseende livsmedel - kolonialvaror, fryst, matfett och mejeri till skola, till kommunens kostenhet. Enheten tillreder måltider till kommunens brukare inom vård, skola och omsorg, ca 1 500 portioner per dag. Även andra enheter i kommunen kan i mindre mängder komma att avropa på avtalet.
Avtalets uppskattade värde under hela avtalstiden inkl. ev. förlängningsklausuler uppgår till 8 000 000 SEK. Värdet är en uppskattad volym och innebär endast ett riktvärde. Det verkliga utfallet kan bli såväl högre som lägre och några garanterade volymer lämnas inte.