Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/fmv/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lighting Equipment EOD
Referensnummer: 21FMV5660
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 31500000 Belysningsarmatur och elektriska lampor
II.1.4.
Kort beskrivning
SWE: FMV har fått i uppdrag att anskaffa 30 st. arbetsplatsbelysningar till FM amröjförband. Belysningen är till för avancerad sökverksamhet där man har behov att söka av ett begränsat område efter dold elektronik och ammunitionseffekter. I områden där ljusförhållanden är begränsade är söktruppen beroende av ett mycket bra modulärt belysningssystem som är lätt att sätta upp.
ENG: FMV has been assigned to procure 30 pieces of lighting equipment for FM amröjförband. The lighting equipment is intended to be used in advanced searching operations where there is a need to search a limited area for hidden electronics and explosive devices. In areas where the lighting conditions are limited, the search group is dependant on a very good modular lighting system which is easy to set up.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 4 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 31500000 Belysningsarmatur och elektriska lampor, 31518100 Strålkastarbelysning, 31520000 Lampor och belysningsarmatur, 31521000 Lampor, 31521300 Bärbara elektriska lampor, 31527260 Belysningssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
FMV har fått i uppdrag att anskaffa 30st arbetsplatsbelysningar till FM amröjförband. Belysningen är till för avancerad sökverksamhet där man har behov att söka av ett begränsat område efter dold elektronik och bomber. I områden där ljusförhållanden är begränsade är söktruppen beroende av ett mycket bra modulärt belysningssystem som är lätt att sätta upp.