Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hyra och cirkulationstvätt av arbetskläder och vårdtextilier för Vård och omsorg, Socialförvaltningen
Referensnummer: 2021-095
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 18110000 Arbetskläder för män
II.1.4.
Kort beskrivning
Kiruna kommun (212000-2783) inbjuder Er härmed att lämna anbud på rubricerad förfrågan i enlighet med angivna villkor i förfrågningsunderlag/upphandlingsdokument.
Upphandlingen omfattar hyra, tvätt, efterbehandling och distribution av arbetskläder samt vårdtextilier inom vård och omsorg för samtliga verksamheter inom Socialförvaltningen inom kommunen.
Omfattning enligt upphandlingsdokument.
En leverantör kommer att föreslås antas.
Välkomna att delta!
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 39510000 Hushållstextilier, 39512000 Sänglinne, 39514100 Handdukar, 39516110 Kuddar, 98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster, 98311000 Tvättinsamling, 98311100 Tvätthantering, 98312000 Textilrengöring
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen