564346-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Jämtland: Lås, nycklar och gångjärn
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lås, låstjänster och kontroll brandavskiljande partier.
Referensnummer: RS/672/2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44520000 Lås, nycklar och gångjärn
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser ramavtal av lås och tillbehör samt låssmedstjänster, för av Regionen Jämtland/Härjedalen ägda och hyrda lokaler, byggnader och anläggningar. För hyrda lokaler kan ansvaret för fysisk säkerhet vara delat mellan fastighetsägaren och Regionen verksamhet i lokalerna. Region Jämtland/Härjedalen använder sig idag av lås och låssystem av modell Assa, KABA, Bewator och iLOQ. Utöver låsarbeten omfattar avtalet även installation av tillhörande lås till passersystem, inklusive både elektromekanisk som mekanisk låsning. Ramavtalet innefattar även kontroll brandavskiljande partier.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44520000 Lås, nycklar och gångjärn, 98395000 Låssmedstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen