564354-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Reparation och underhåll av utrustning och anordningar för brandbekämpning – Service av brandgasventilation
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelService av brandgasventilation
BeskrivningUM ansvarar för att brandgasventilationsutrustningen hålls i funktionsdugligt skick. Upphandlingen avser årlig kontroll och underhåll av rökluckor, även kallade rökgas- eller brandgasventilatorer. Brandgasventilation ska kontrolleras en gång per år av utbildad brandsäkerhetstekniker med erfarenhet och kunskap om erforderliga serviceåtgärder i enlighet med SS 883007:2015. Upphandlingen avser årlig kontroll och underhåll av rökluckor, även kallade rökgas- eller brandgasventilatorer. UM kommer att anta en (1) anbudsgivare.
Intern identifierareFF/SLF 183/2024
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 50413200 Reparation och underhåll av utrustning och anordningar för brandbekämpning
Ytterligare klassificering (cpv): 50000000 Reparation och underhåll, 50410000 Reparation och underhåll av mät-, test- och kontrollapparater
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareService av brandgasventilation