564383-2018 - PlaneringSverige-Stockholm: Programvara för upphandling
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förhandsannons - Systemstöd för upphandling och avtal
Referensnummer: 2018-1219
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48490000 Programvara för upphandling
II.1.4.
Kort beskrivning
Observera att detta är en förhandsannons. Upphandlingen beräknas att påbörjas 1.3.2019
Stockholms stad avser att bjuda in leverantörer till upphandling av ett systemstöd för upphandling och avtal. Stockholms stads nya systemstöd ska utgöra Stadens gemensamma it-stöd för att styra och stödja processer för upphandling och avtalshantering i Stadens förvaltningar och bolag.
OBS! Tider och omfattning kan ändras fram till annonsering av fullständigt upphandlingsdokument.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer, 48444100 Faktureringssystem, 72212400 Programvaruutvecklingstjänster för affärstransaktioner och personliga affärer, 72212490 Programvaruutvecklingstjänster för upphandling
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen