Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vinterväghållning- Snöröjning och halkbekämpning
Referensnummer: 2020-192
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90620000 Snöröjning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar Beställarens huvudsakliga behov av snöröjning, halkbekämpning, väghyvling, snöslungning samt borttransport av snö på kommunens vägnät enligt bifogade områdeskartor.
Entreprenören skall ställa fordon och förare till förfogande från och med 1 november till och med 30 mars varje avtalsår.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 15 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90620000 Snöröjning, 34144440 Sandningsfordon, 43221000 Väghyvlar, 43313000 Snöplogar och snöslungor, 43811000 Sandningsmaskiner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen