Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Städning och underhåll av återvinningsstationer
Referensnummer: NVAA 2023-265
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90900000 Städning och renhållning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser kontrakt för städning och underhåll vid återvinningsstationer (”ÅVS”) inom det geografiska område som finns angivet i Bilaga 5.1 (”Området”). Uppdraget omfattar städning av området runt insamlingsbehållarna och underhåll i form av skötsel av området runt behållarna, bortforsling av dumpningar, klottersanering av behållare. Uppdraget omfattar också snöröjning och halkbekämpning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 5 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90900000 Städning och renhållning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Vid upphandlingens genomförande omfattas 29 ÅVS.