564455-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Herrljunga: Byggnadsinstallationsarbeten
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hantverkartjänster - byggarbeten, elarbeten, VA/VVS arbeten, måleriarbeten, glasmästeriarbeten, ventilationsarbeten
Referensnummer: 19/1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45300000 Byggnadsinstallationsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Herrljunga kommun avser upphandla ramavtal för utförande av hantverkartjänster för de av kommunen förvaltade fastigheterna. Leverantör kan välja att lämna anbud på ett eller flera områden inom de olika områderna.
Upphandlingen avser följande områden:
1. Byggarbeten
2. Elarbeten
3. VA/VVS arbeten
4. Måleriarbeten
5. Glasmästerarbeten
6. Ventilationsarbeten
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331210 Installation av ventilation, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45440000 Målning och glassättning, 45441000 Glassättning, 45442100 Målning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen