564468-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Lidköping: Elektroniskt säkerhetslås
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Digitala nycklar 2
Referensnummer: 2019-132
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44521120 Elektroniskt säkerhetslås
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av digitala nycklar/låssystem inklusive medicinskåp till Vård- och Omsorgsförvaltningen i Lidköpings kommun
Sista anbudsdag
Anbudet ska vara Köparen tillhanda senast 16.1.2020 23:59
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44521100 Lås, 44521110 Dörrlås
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Allmän beskrivning och syfte
Vård och omsorgsförvaltningen i Lidköpings kommun arbetar med funktionshinder och äldreomsorg i egen regi.
Baspersonal inom hemtjänsten, samt legitimerad personal använder idag traditionella nycklar för att komma in till våra brukare och patienter som är i behov av vård‐ och omsorg.
Nyckelhanteringen kräver mycket manuellt arbete vilket är både resurs‐ och personalkrävande.
Målet är ”100 % nyckelfritt” där traditionella nycklar från brukare och patienter inte ska behöva hanteras utanför brukaren hem.
En förstudie har genomförts och efter denna fattades beslut om att förvaltningen inte kommer att upphandla låslösningar som öppnas med hjälp av mobiltelefon utan förvaltningen kommer i första hand att välja en annan lösning som uppfyller förvaltningens krav och behov.
Det upphandlade låssystemet ska övergripande bidra till en effektivare, tryggare och enhetligare nyckelhantering.
Låssystemet är i första hand till för de brukare och patienter som bor i ordinärt boende, men eventuella lås till medicinskåp kan även komma att användas inom kommunens särskilda boenden.
Antagen anbudsgivare ska tillsammans med Lidköpings kommun gemensamt planera och prioritera införandet av låssystemet i Lidköping.