564493-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stenungsund: Avfallshantering
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Avfallshantering för kommunala verksamheter
Referensnummer: 2020/940
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90510000 Avfallshantering
II.1.4.
Kort beskrivning
Stenungsunds kommun samt det kommunala bostadsbolaget Stenungsundshem, nedan gemensamt kallad beställaren, genomför en ramavtalsupphandling avseende avfallshantering för verksamheter och bostadsbeståndet (FNI). Beställaren inbjuder anbudsgivare, nedan kallad leverantör, att lämna anbud i enlighet med detta upphandlingsdokument.
Upphandlingens syfte avser hämtning av producentmaterial, verksamhetsavfall, återvinningsmaterial och farligt avfall från beställarens verksamheter samt FNI för bolagets bostadsbestånd. I upphandlingen ryms också bl.a. att vid behov förse beställarna med kärl för abonnemangstjänster och för avrop.
Vid nytecknande av abonnemang fastställs en hämtningsplan för beställande verksamhet, där leverantören står för ruttoptimering gällande de olika hämtningsdagarna per verksamhet/fraktion.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90511000 Sophämtning, 90512000 Avfallstransport
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen