564543-2019 - ResultatSverige-Djursholm: Avloppshantering
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Tv-inspektion
Referensnummer: 19/57
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90400000 Avloppshantering
II.1.4.
Kort beskrivning
TV-inspektioner av VA ledningar (inkluderat rotskärning, slamsugning, högtrycksspolning i samband med filmning).
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45232410 Underhållsarbeten för avlopp, 90491000 Besiktning av avlopp, 90513600 Avlägsnande av slam
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
AFA.12 Beställare
Danderyds kommun, Tekniska kontoretDavid JohannesonBox 74182 11 Danderyd
Upphandlande och avropande myndighet:
Danderyds kommun, 212000-0126
AFA.2 Orientering om objektet
Upphandlingen avser ramavtal för successiva avrop av tjänster inom:
Upphandlingen avslutas med att ramavtal tecknas med tre anbudsgivare och Danderyds kommun. Avtalen kommer att rangordnas.
Rangordningen tillämpas för uppdrag upp till 15 prisbasbelopp. Anbudsgivaren som inkommit med det bästa anbudet enligt utvärderingskriterierna rangordnas som nummer 1 och ska tillfrågas först vid beställning. Den anbudsgivare som inkommit med det näst bästa anbudet rangordnas som nummer 2 och ska tillfrågas om rangordnad nr 1 inte har möjlighet att ta det uppdraget eller inte svarar inom vid förfrågan bestämd tid. Rangordnad nr 3 tillfrågas därefter.
För uppdrag mellan 15 och 30 prisbasbelopp tillämpas förnyad konkurrensutsättning. Detta innebär att samtliga tre ramavtalsleverantörer blir tillfrågade och får lämna anbud i konkurrens. Vid förnyad konkurrensutsättning ska valet av leverantör ske med hänsyn till någon, några eller samtliga nedan angivna kriterier utöver avtalade minimikrav:
Pris
Speciell kunskap och erfarenhet samt referenser rörande detta
Kvalitet
Tillgänglighet
Leverans och genomförandetid
Kapacitet
Miljöegenskaper och miljöhänsyn
Driftkostnader
Kostnadseffektivitet
Funktionella och tekniska egenskaper
Service och tekniskt stöd
Specificeringar av utförandeskrifter (så som exempelvis arbetstider, arbete under pågående verksamhet m.m.)
Danderyds kommun garanterar ingen specifik volym, utan anbudsgivaren åtar sig att leverera mot det faktiska behov som uppstår. Idag omsätter avtalet strax över 4 miljoner kronor per år. Ramavtalet avser uppdrag upp till 30 prisbasbelopp vid varje avropstillfälle. Kommunen förbehåller sig rätten att upphandla tjänster inom ovan angivet fackområde. Vid ny upphandling ges ramavtalsleverantörer samma möjlighet att delta som övriga leverantörer på marknaden.
Kommunen förbehåller sig rätten att upphandla tjänster inom ovan angivet fackområde. Vid ny upphandling ges ramavtalsleverantörer samma möjlighet att delta som övriga leverantörer på marknaden.